تعریف بیماری روانی چیست؟ علائم و درمان

0

بیماری روانی یا همان اختلالات روانی معمولا یک اختلال شخصیت است که با رفتار پایدار ضد اجتماعی، اختلال همدردی و ندامت و صفات برجسته گستاخانه و خودخواهانه شناخته می‌شود. گاهی اوقات مترادف با جامعه ستیزی محسوب می‌شود. برداشت های مختلفی از اختلالات روانی در طول تاریخ عنوان شده است که فقط تا حدودی با هم همپوشانی دارند و بعضی اوقات ممکن است متناقض باشند. خلاصه در این مطلب سایت تهرونی به بررسی تعریف بیماری روانی می پردازیم.

تعریف بیماری روانی چیست؟

با سایت تهرونی همراه باشید.

بیماری روانی که به آن اختلالات سلامت روان نیز گفته می شود، به طیف گسترده ای از شرایط سلامت روان اشاره دارد، اختلالاتی که بر روحیه، تفکر و رفتار شما تأثیر می گذارد.

نمونه هایی از بیماری های روانی شامل:

 • انواع افسردگی
 • اختلالات اضطرابی
 • اسکیزوفرنی
 • اختلالات خوردن
 • و رفتارهای اعتیاد آور

است.

بسیاری از افراد هر از گاهی نگرانی های مربوط به سلامت روان دارند.

اما وقتی نگرانی ها و علائم مداوم باعث استرس مکرر می شوند و توانایی و عملکرد شما را تحت تأثیر قرار می دهند، این نگرانی در مورد سلامت روان به یک بیماری روانی تبدیل می شود.

یک بیماری روانی می‌تواند شما را بدبخت کند و باعث بروز مشکلاتی در زندگی روزمره شما مانند مدرسه یا محل کار یا روابطتان شود.

در بیشتر موارد ، علائم را می توان با ترکیبی از داروها و گفتگو درمانی کنترل کرد.

رایج ترین علائم بیماری روانی کدامند؟

از آنجا که اصطلاح بیماری روانی یک تشخیص رسمی نیست، متخصصان به علائم ذکر شده در ASPD مراجعه می کنند. برخی از علائم اختلالات روانی عبارتند از:

 1. رفتار غیرمسئولانه اجتماعی
 2. بی توجهی یا نقض حقوق دیگران
 3. عدم توانایی تشخیص درست و نادرست
 4. مشکل در ابراز پشیمانی یا همدلی
 5. تمایل به دروغ گفتن
 6. دستکاری و صدمه زدن به دیگران
 7. مشکلات مکرر با قانون
 8. بی‌توجهی کلی نسبت به ایمنی و مسئولیت

رفتارهای دیگری که ممکن است از علائم اختلالات روانی باشند عبارتند از:

 1. تمایل به ریسک‌ پذیری
 2. رفتار بی‌ ملاحظه و دروغ گفتن
 3. و دروغ گوی های مکرر

کسی که این رفتار را به نمایش می‌گذارد ممکن است فاقد ارتباطات عاطفی عمیق باشد، تمایلی به آن‌ها نداشته باشد، بسیار مهاجم باشد و گاهی عصبانی شود.

اینها در حالت کلی از علائم بیماری روانی هستند. البته یادتان باشد باید فرد بیشتر این علائم را داشته باشد تا بتوان در مورد وجود اختلالات روانی در او با حتمیت صحبت کرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف فوبیا چیست را در سایت تهرونی مطالعه کنید.

راه تشخیص بیماری روانی چیست؟

از آنجا که بیماری روانی یک اختلال روانی رسمی نیست، بیماری که متخصصان تشخیص می دهند ASPD است.

قبل از توضیح معیارهای مورد استفاده برای تشخیص ASPD، مهم است که ذکر کنیم تشخیص و درمان ASPD  باعث ایجاد چالش‌های منحصر به فردی می شوند.

درمان می‌تواند مشکل باشد زیرا فردی که به کمک نیاز دارد باور ندارد که مشکلی در رفتار آن‌ ها وجود دارد. در نتیجه، آن‌ها به ندرت به دنبال درمان هستند

طبق دستور العمل‌ های تثبیت‌ شده برای تشخیص اختلالات روانی این رفتار عموما در سن ۱۵ سالگی یا در سنین نوجوانی آغاز می‌شود.

با این حال تشخیص درست اختلالات روانی تا سن ۱۸ سالگی ممکن نیست. در بسیاری از افراد، بدترین رفتار در اواخر نوجوانی در دهه دوم زندگی اتفاق می‌افتد.

برای درمان بیماری روانی چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علایم یا نشانه‌ های بیماری روانی را دارید، به یک مشاور روانشناس مراجعه کنید.

استافده از خدمات مشاوره روانشناسی بهترین راه برای درمان بیماری روانی و اختلالات روانی است چون مشکلات شخص به صورت ریشه ای تشخیص و درمان می شوند

اغلب بیماری‌ های روانی به تنهایی بهبود نمی‌یابند و اگر درمان نشوند، ممکن است این بیماری روانی در طول زمان بدتر شود و مشکلات جدی ایجاد کند.

دلایل بروز اختلالات روانی چیست؟

به طور کلی تصور می‌شود که بیماری‌ های روانی از عوامل ژنتیکی و محیطی متعددی ناشی می‌شوند:

 • صفات ارثی

 • بیماری روانی در افرادی رایج‌ تر است که خویشاوندان خونی آن‌ها نیز بیماری روانی دارند.
 • ممکن است ژن‌ های خاصی ریسک ابتلا به بیماری روانی را افزایش دهند و وضعیت زندگی شما آن را تحریک کند.
 • مواجهه محیطی قبل از تولد

 • زمانی که جنین در رحم است و با قرار گرفتن در معرض استرس محیطی، شرایط التهابی، سموم، الکل و یا مواد مخدر می تواند به بیماری‌ های روانی مرتبط باشد.
 • مواد شیمیایی مغز

 • انتقال‌ دهنده‌ های عصبی به طور طبیعی مواد شیمیایی مغز هستند که سیگنال‌ها را به قسمت‌های دیگر مغز و بدن شما حمل می‌کنند.
 • هنگامی که شبکه های عصبی مربوط به این مواد شیمیایی مختل می شوند، عملکرد گیرنده های عصبی و سیستم های عصبی تغییر می کند و منجر به افسردگی و سایر اختلالات عاطفی می شود.
 • راه درمان بیماری های روانی در هر صورت بسیار زیاد هستند که در پست های دیگر سایت تهرونی به آنها می پردازیم.
 • یادتان باشد اگر به موضوعی درباره سلامت روان خود شک کردین حتما با یک مشاور روانشناس صحبت کنید چون یک متخصص می داند چطور باید کمک شما کند.
 • در بخش نظرات سایت تهرونی منتظر دیدگاه های خوب شما هستیم.
مایش "ا

ا بیان کنید